chef

Hayat, bana en temelden öğrenmem gereken unsuru 20 yaşımda öğretti. Tam zamanında öğrenmişim meğerse. Hayat basitlikte gizliymiş.Hayatı basit yaşamaya başladığımdan beri her şeyin daha yapılabilir olduğunu gördüm. Yaklaşık sekiz sene önce mutfakta öğrendiğim bir kazanımdı bu. Un, su ve yumurta ile harikalar yaratan insanların ellerinde şekillendi ruhum.
Lise’de aldığım mutfak eğitimimle beraber sektörde tecrübe edinmeye başladım. Sektörün içine girdikçe aklımdaki düşünceler şekillendi. Türkiye’de çeşitli yarışmalarda dereceler elde edince sektörel gelişmeleri, deneyimlerimi yazarak aktarabilceğim bir ortam yaratmak istedim. Chef’lerim sayesinde donanımımı arttırdım. Lisans eğitimimi alırken de blog hesabımı açtım. O sıralarda Instagram uygulaması popülerleşmeye başladı. Yediğim yemekleri, içtiğim kahveleri, gezdiğim yerlerin fotoğraflarını Instagram’da paylaşıyordum. Evimde kendime ait bir ortam yaratıp fotoğrafları orada çekmeye başladım. Yemekle birlikte fotoğrafçılığa ilgim üniversite yıllarında arttı. Gezdiğim yerlerde tabak ve mutfak eşyaları toplamamla başlayan bu serüven yaklaşık 3 yıldır devam ediyor. 1 yıldır Türkiye’nin ilk yeme, içme ve gezi kültürü dergisi Travel And Gourmets’de yemek yazarlığı yapıyorum. Yemeğe olan ilgim hiç değişmedi, günden güne artıyor hatta.
Blogumun tasarımı yakından takip ettiğim @hakanie hesabının sahibi Hakan İme tarafından yapılmıştır. İçinde yer alan fotoğraflar bana aittir. Burada yer alan tariflerin hepsini daha önce denenmiş ve damak tadıma göre uygun hale getirilmiştir. Eğer ki tarifleri evinizde uygularken aklınıza gelen tavsiyeleri ya da soruları tarifin bulunduğu sayfaya yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Teşekkürler!

Sosyal medya – Instagram . Twitter . Facebook